Prostowanie węża® (wszelkie prawa zastrzeżone)    
Nasz konkurs - quiz

1. Ewa była zamiłowaną fotografką. Pasję tę przejęła od swego mentora - doktorka. Być może dlatego jej mąż miał lekką awersję do pstrykania zdjęć. Niechęć tę pogłębiła afera z jego córką w roli głównej.
Udostępnienie jakiego rodzaju fotografii uatrakcyjniło imprezę pogrzebową Ewy?


2. Tereska posiadała wszelkie możliwe talenty: tańczyła, grała, śpiewała. Przede wszystkim jednak była uzdolnioną sportsmenką, która wykorzystywała swą pozycję klubowej liderki do wyczyniania przeróżnych ekstrawagancji na pływalni i obozach sportowych. Swą karierę uwieńczyła kilkoma medalami zdobytymi na mistrzostwach kraju, które poprzedziły narodziny Joasi.
Jaką basenową dyscyplinę sportu, obok pływania, uprawiała Tereska?


3. Marta to sfeminizowana młoda nauczycielka o radykalnych poglądach. Chyba nie lubiła mężczyzn, co wyrażała w specyficzny sposób. W każdym razie broniła swej niezależności jak twierdzy. Być może jej zachowanie było konsekwencją zasad wtłoczonych przez rodzinę w procesie zbyt długo przeciąganego wychowania.
Z kim sypiał narzeczony Marty, kiedy zdarzało się mu nocować w jej domu?


4. Marysia była ambitną i wrażliwą osóbką mocno niepasującą do własnego domu rodzinnego. Nie lubiła swoich rodziców oraz starszego rodzeństwa. Wstydziła się ich grubiaństwa i prostoty. Oni także traktowali ją jako coś odwrotnego do brzydkiego kaczątka. Lekceważyli, zaniedbywali, represjonowali.
Którą klasę repetowała Marysia?


5. Sylwek to swego rodzaju szczęściarz, który wyszedł cało ze śmiertelnego wypadku. Miał swoje za uszami, choć ceniono go za specjalistyczne umiejętności i towarzyską naturę.
W kim skrycie podkochiwał się Sylwek?


6. Violetta poznała Józefa dzięki licznym wieczorom brydżowym, ale faktycznie zbliżyła się do niego w ramach opracowywania pracy dyplomowej, w której opisywała odkrycia i dorobek naukowy znanego człowieka. Właśnie podczas udzielania rutynowych konsultacji zostali przyłapani na gorącym uczynku przez wdrapującą się na drzewo Marysię.
Czy Violetta uzyskała wyższe wykształcenie?


7. Siedzieli razem w jednej ławce. Julek był silnym ramieniem Pawła, a Paweł jego mózgiem. Dzięki Pawłowi Julek zdobył wypatrzoną dziewczynę. Potrafił się rewanżować. Wystarczyło, że Paweł napomknął, kto jest mu zawadą, a Julek problem rozwiązywał definitywnie. Julek był gangsterem, który źle skończył.
Co "odziedziczył" Paweł po swoim przyjacielu, Julku?


8. Ta dziewczyna wydawała się ostoją przyzwoitości. Na ogół była zasadnicza i opanowana. Wiedziała czego pragnie i z kim chce zadawać się w towarzystwie. Często dawała się podkupić. Jednak bywało, że zmieniała się w okrutną złośnicę, która, nie przebierając w środkach, dawała upust lawinie nie wiadomo skąd i kiedy nagromadzonej nienawiści.
Planszę do jakiej gry zniszczyła Elka, rozsierdziwszy się ponad granice opamiętania?


9. Leśniczy to człowiek bezkompromisowy o bardzo szerokich zainteresowaniach i możliwościach. Lubił pracować, prowadził interesy, nie przepuścił żadnej babie. Obok obowiązków urzędniczych prowadził gospodarstwo.
Jaki inwentarz hodował leśniczy?


10. Kaśka, choć starsza, zdominowana była przez Ewę, która z uporem maniaczki zmuszała ją do przełamywania wszelkich naturalnych dziewczęcych oporów. Kaśka, opiekując się siostrą niczym matka, nieustannie ulegała jej licznym sugestiom i zachciankom oraz naśladowała narzucony, wyzywający styl życia.
Na czym polegała trauma z dzieciństwa, za którą Kaśka obwiniała swą zmarłą młodszą siostrę?


11. Ewa była raczej wierną żoną, choć pozory myliły. Wciąż kokietowała, drażniła mężczyzn, prowokowała. Bywała wyzywająca. W każdym razie zapewniła Pawła, że nikomu poza nim nie odda się nigdy. Paweł jej wierzył, ale tłumiona zazdrość nieraz męczyła jego duszę.
Ile razy Ewa zdradziła Pawła?


12. Tereska to bardzo sympatyczna dziewczynka, aż za bardzo. Niejeden uzna, że przekraczała granice przyzwoitości. Ale czy łamała prawo?
Na czym polegał stwierdzony konflikt Tereski z prawem?


13. Babcia Teresa to wzór ludzkich cnót. Życie pełne cierpień i niedostatków w efekcie ewoluujące w szczęście na łonie udanej rodziny stworzonej przez zaradnego, choć niepełnosprawnego syna. Jej koniec był jednak tragiczny.
Kto zabił babcię Teresę?


14. Mediator efektywnie wykonał swe zadanie. W sposób zadowalający obie strony doprowadził do ugody, która zażegnała przewlekanie karnych i eskalację cywilnych procesów sądowych. Wydaje się, że mediator to postać obca. Czy aby na pewno?
Jak miał na imię mediator powołany do sprawy karnej prowadzonej przeciwko Pawłowi, w której pokrzywdzoną była Basia?


15. Na stypie miał miejsce karambol wywołany nieprzystojnym zachowaniem pary dzieci. Oboje, dziewczynka i chłopiec, dorastają w toku akcji powieści. Obnażają swoje charaktery i zasady, którymi kierują się w życiu.
Czy dzieci, które spowodowały rozgardiasz na stypie związany z upadkiem kelnera niosącego wazę z zupą, miały po latach romans?


16. Każdy jakieś grzechy na sumieniu posiada. Nawet nobliwe osoby miały jakąś niechwalebną przeszłość. Aczkolwiek to może zbyt surowa ocena.
Za co Józef został karnie usunięty z sanatorium?


17. Nerwy w konserwy i na eksport … gdzieś na koniec świata. Ocena sytuacji wymaga spokoju i rozwagi. Uchowaj mnie Panie Boże od przyjaciół, bo z wrogami sam sobie poradzę. Tego typu przykazania były obce Edkowi, który ufał zdrajcom, a niszczył sprzyjające mu osoby.
Dlaczego Edek postąpił nieroztropnie, wyrzucając swą teściową z domu?


18. Wybory do władz to prawo i obowiązek obywatelski. Ale organizator wyborów państwowych też zobowiązany jest do zapewnienia wyborcy możliwości wzięcia w nich udziału. Bywa, że stwarzanie doraźną ordynacją większego bądź mniejszego komfortu w powszechnym dostępie do urny wyborczej staje się strategicznym bądź bezmyślnym elementem sterowania frekwencją wyborczą.
Dlaczego Paweł z reguły nie uczestniczył w wyborach?


19. Karolek to zmyślny chłopak, choć nieco zakompleksiony. Uwielbiał przemierzać bez celu długie odległości. Chyba po dziadku posiadał zainteresowanie do przeróżnych wynalazków. Od pewnego momentu zachwyciła go niecierpiana dotąd kuzynka.
Czy Karolek lubił konie?


20. Często przypadek powoduje, że polityczny ignorant staje się parlamentarzystą. Tak było w przypadku profesora, który być może swój sukces wyborczy zawdzięczał urokowi i sile przekonywania lub oddziaływania swej córki chrzestnej.
Do czego sprowadzał się skuteczny program polityczny profesora-senatora?


21. Doniosły wynalazek opracowany pod kierunkiem profesora i jego późniejsze modyfikacje zapewniły Józefowi sławę oraz powodzenie. Myśl była genialna w swej prostocie, bo umożliwiała wyselekcjonowanie naturalnych odpadów pochodzenia roślinnego do praktycznego, dalszego wykorzystania.
Czego dotyczył wynalazek Józefa?


22. Ranczo to jedno z istotnych miejsc akcji powieści. Ulokowanie pośród gęstych lasów z dostępem do jeziora służy zwolennikom naturyzmu. Często bywają tam goście. Gospodarze serwują im wiele atrakcji. Przestronny dom jest urządzony ze smakiem w stylu wiejsko-myśliwskim.
Motywy jakich różnych zwierząt zdobiły cztery fotele na ranczo Pawła?


23. Doktorek był rzutkim naukowcem z zaawansowaną karierą. Niestety zniszczyła go niespełniona miłość i nałóg. Ostatecznie kres jego życia nastąpił wskutek nieporozumienia wywołanego z jednej strony nieuzasadnioną zazdrością, a z drugiej przyjacielską nadgorliwością.
W jakiej dziedzinie informatyki specjalizował się doktorek?


UWAGA. Przewidujemy nagrodę w postaci książki z dedykacją autora dla osoby, która pierwsza nadeśle komplet prawidłowych odpowiedzi na powyższe 23 niełatwe pytania. Dodatkową nagrodę (także książkę z dedykacją autora) otrzyma osoba, która pierwsza odkryje główną zasadę gramatyczną stosowaną konsekwentnie przez autora, której nie spotkasz w żadnym innym polskim tekście. Imię i nazwisko laureatów zamieścimy na naszej stronie.

Odpowiedzi proszę przesyłać na nasz e-mail: poczta@bosip.pl